Nikon Imaging | Eesti | Europe

Bokeh algajatele

Bokeh tuleb jaapanikeelsest sõnast boke (ボケ), mis tähendab „hägusust” või „udu” – või sõnast boke-aji, „hägus mulje”. Bokeh hääldatakse bu:ke või bu:kei.

Külastage mõnda veebisaiti või foorumit ja leiate rohkesti arutelusid meeldiva bokeh-efekti kohta, mida kasutajate lemmik-kiirobjektiivid võimaldavad. Omadussõnu on rohkesti ja need on uhked: sujuv, imeline, ülim, hea, kaunis, armas, siidine, suurepärane ... aga mis bokeh-efekt siis täpselt on?

Bokeh-efekti definitsioon võiks olla „pehme fookusest väljas tausta efekt, mille saate, pildistades objekti kiirobjektiivi kõige laiema avaga”. Lihtsamalt öeldes on bokeh-efekt meeldiv või esteetiline mulje, mis tekib fotol fookusest väljas olevast hägususest.

Kuigi bokeh-efekt on tegelikult foto omadus, määrab nähtava bokeh-efekti kuju ja suuruse kasutatav objektiiv. Tavaliselt on bokeh-efekt märgatavam valguslaikude puhul ning seda mõjutab objektiiviava labade kuju. Ümarama kujuga labadega objektiivi puhul on fookusest väljas valgusekerad ümaramad ning pehmemad. Kui objektiivi ava on kuusnurksem, tekitab see jäädvustatud valguslaikudel selle kuju.

Bokeh-efekti saavutamine piltidel

Pildil bokeh-efekti saavutamiseks peab kasutama kiirobjektiivi – mida kiirem, seda parem. Kasutada tuleks objektiivi, mille ava on vähemalt f/2.8, ideaalsed on kiiremad avad f/2, f/1.8 või f/1.4. Paljudele fotograafidele meeldib kasutada kiireid fikseeritud fookuskaugusega objektiive, kui nad teevad fotosid, millel soovivad näha bokeh-efekti.

Pildistada tuleks täiesti avatud objektiiviga, seega on parim kasutada ava prioriteeti või käsitsi võtterežiime. Käsitsi saate valida nii ava kui ka säriaja. Ava prioriteet võimaldab valida f/astme (ava), samas kui kaamera valib sobiva säriaja. Kasutada võib ka paindliku programmi režiimi, mis võimaldab valida võimalikult laia ava ja säriaja kombinatsiooni.

Ärge muretsege, kui teil väga kiiret objektiivi pole. Suurendades tausta ja subjekti vahelist kaugust, võite näha bokeh-efekti ka väiksema avaga jäädvustatud piltidel.

Fotodel nähtava bokeh-efekti tõenäosuse suurendamiseks suurendage objekti ja tausta vahelist kaugust. Seda saab teha, vähendades kaugust kaamera ja objekti vahel. Mida väiksem teravussügavus või mida kaugemal on taust, seda rohkem on see fookusest väljas. Ka valgusvihud taustal annavad märgatavama bokeh-efekti. Kui kasutate tagantvalgustust, külgvalgustust või juuste valgustust, võib bokeh-efekt olla silmale meeldivam.

Bokeh-efekti saab kasutada suurepäraselt portreede puhul. Eriti lähedalt jäädvustatud portreedel on bokeh-efekt väga hästi näha. Lähivõtted ja makrovõtted lilledest ning muudest esemetest looduses on samuti bokeh-efekti näitamiseks populaarsed. Ja hulk peotulesid või muid tugevalt peegeldavaid esemeid, mida on pildistatud fookusest väljas, muutub hajutatud valguskeradeks.

Bokeh-efekt võib muidu heledasti valgustatud fotole pehmust lisada. Selle tehnika kasutamisel objekti eraldamiseks taustast võib taust olla ka vähem fotogeeniline. Hajutatud hägususe tõttu aitab see tõsta objekti esile, mitte ei vähenda selle olulisust.

Artiklite ja piltide autorid on Jody Dole, Kristina Kurtzke, Lindsay Silverman ja Paul Van Allen