Nikon Imaging | Eesti | Europe

Alustamine – merevaadete pildistamine

Meri on algusest peale olnud fotograafide üks lemmikobjekte. Vahet pole, kas jäädvustate lainete möllamist või vee ühtlast voolamist, meri annab pildile kindla meeleolu ja lisab veidi draamat. Looduses ja vabas õhus pildistades peab arvestama parajasti valitsevate ilmaoludega. Kuid merevaateid pildistades saate tegelikult ise määrata, kuidas lained teie piltidel välja näevad. Väga oluline on olla tähelepanelik ja kannatlik, kuna õige hetke ootamine võib anda suurepäraseid tulemusi.

Nikon D810, f/6,3, 6s, ISO 64, AF-S NIKKOR 14-24mm f/2,8G ED

ETTEVAATUSABINÕUD

Merevaateid pildistades pidage alati meeles, et rannik võib kohati olla tormine, nii et peate ümbruskonnast teadlik olema. Veenduge, et teie seadmed oleksid soolavee, liiva ja ilmaolude eest korralikult kaitstud. Oma objektiivi katmiseks kasutage filtrit. See aitab objektiivi kaitsta liivast põhjustatud kriimude eest. Enne rannikule teele asumist uurige mere loodete liikumist, kuna muutused tõusus võivad mõjutada vee liikumist ja laine kumerust. Vaadake kindlasti ka ilmateadet ja olge ettevaatlik, et te ei jääks tormi või tugeva tuule kätte. Kui pildistate pimedas, võtke kaasa pea- või taskulamp, et tagasitee leidmine sujuks lihtsamalt.

NIPID MEREVAADETE JÄÄDVUSTAMISEKS

Hea kompositsioon võib määrata foto õnnestumise. Nagu maastike pildistamisel võib ka merefotode puhul huvitavate esiplaanielementide (kivide, sadamasilla või isegi peegelduste) kaasamine luua kontrasti.

Ärge kartke jalgu märjaks või mustaks teha. Mõnikord aitab eri vaatenurkade alt pildistamine jutustada kaasakiskuvamat lugu. Stseenist maksimaalse võtmiseks on soovitatav kasutada lainurkobjektiivi (näiteks AF-S NIKKOR 24mm f/1,8G ED või AF-S NIKKOR 14-24mm f/2,8G ED). Suur fookuskaugus võib aidata edasi anda suursugusust ja suurejoonelisust.

Mere jäädvustamiseks on palju võimalusi. Erisugust säriaega kasutades saate võtetel muuta vee tekstuuri. Näiteks lühike säriaeg nagu 1/500 s kinnistab tegevuse ja jäädvustab mere võimsuse. Vee liikumise jäädvustamisel kasutage liikumistunde edasiandmiseks pikka säriaega (1/2 s). Säriaeg 1 sekund või pikem aitab saavutada piimjat või udust efekti. See annab pildile tüünuse ja rahu efekti.

Rannajoont pildistades soovite, et kõik oleks fookuses. Ava f/8 või väiksema kasutamine paneb fookusesse nii esiplaani kui ka tausta.

Kui pildistate merd pika säriajaga või kui päike on loojunud, on alati soovitatav panna kaamera statiivile. Oluline on teravus ja statiiv aitab saavutada stabiilsust ning vähendab häguse pildi tegemise võimalust. Kui paigutate statiivi veepiirile, siis seadke see kindlasti tugevalt vastu maad, sest lained võivad statiivi kõikuma panna või ümber ajada. Kui olete pildi jäädvustanud, kontrollige alati, et sellel poleks soovimatut hägusust.

FILTRITE KASUTAMINE

Kuigi filtrid võivad aidata kaitsta objektiivi esielementi, võivad need parandada ka pildikvaliteeti.

Maastiku ja merevaadete pildistamisel kasutatakse kõige sagedamini kahte tüüpi filtreid – gradeeritud neutraalsagedus (GND) ja neutraalsagedus (ND). GND filtreid kasutatakse tavaliselt suure kontrastsusega olukordades, näiteks kui taevas on palju heledam kui esiplaan. See aitab korrigeerida erinevust valguses, et saavutada tasakaalus säritusega pilt. ND filtritega saab vähendada kaamerasse tuleva valguse hulka ja tänu sellele saab seada pikema säriaja. Sellega saab kasutada ka suuremaid avasid, et teravussügavus oleks väiksem.

Merevaateid saab jäädvustada sajal eri moel. Eksperimenteerige kompositsiooni ja sätetega ning oodake ja kasutage sobivat hetke.