Nikon Imaging | Eesti | Europe

MAKROOBJEKTIIVI JUHEND

Makrofotograafia on üks kõige huvitavamaid fotograafialiike. Selle abil on võimalik näha üksikasju, mida muidu palja silmaga hõlpsasti ei näe.

Nikoni makroobjektiivi nimi on Micro NIKKOR. Tõeline makroobjektiiv võimaldab teha fotosid suhtega 1 : 2 või 1 : 1 (½ elusuurust kuni elusuurus), ilma et oleks vaja ühtegi lisatarvikut. Pilti nimetatakse elusuuruses pildiks, kui see on objekti suurune. Lähimal fookuskaugusel on enamiku objektiivide reproduktsiooni suhtarv ligikaudu 1 : 3,2 või 1 : 5. See tähendab, et pildistatav paistab ligikaudu kolm või viis korda väiksem kui päriselt. Sellest piisab hädavaevu tõeliselt väikeste objektide kaadrisse mahutamiseks, nagu oleks need elusuuruse 1 : 1, nagu Nikoni Micro NIKKORI objektiivide puhul (nt AF-S Micro NIKKOR 105mm f/2.8G VR). Objektiivid Micro NIKKOR on populaarsed, kuna need on äärmiselt mitmekülgsed, suure reproduktsiooni suhtarvuga, neid on lihtne kasutada ja nende väärtus on märkimisväärne. Objektiivide Micro NIKKOR maksimaalne reproduktsiooni suhtarv (1 : 2 või 1 : 1) on objektiivil kirjas.

Nikoni objektiivid Micro NIKKOR on mõeldud tööks lõpmatusest kuni lähimate fookuskaugusteni. Objektiivi AF-S Micro NIKKOR 60mm f/2.8G ED puhul on see vaid 0,185 m. Tänu lühikesele disainile on sel objektiivil „vaba töökaugus”, mis on eesmise objektiivielemendi ja pildistatava vaheline kaugus. Mida pikem on vaba töökaugus, seda lihtsam on pildistatavat valgustada ja seda väiksem on võimalus, et häirite väikeseid loomi. Vaba töökaugus on Micro NIKKORI objektiivide oluline erinevus. Liikudes objektiiviga Micro NIKKOR objektile väga lähedale, õnnestub teil täita objektiga terve kaader.

Lühikese telefoto-makroobjektiiviga (nt 200 mm Micro NIKKOR) on võimalik teha objektist elusuuruses pilt, ilma et oleks vaja minna nii lähedale, nagu 60 mm objektiivi Micro NIKKOR kasutamisel. Need lühikesed telefoto-makroobjektiivid on ideaalsed putukate või muude olendite pildistamiseks, kellele te liiga lähedale minna ei soovi.

Nikon pakub kahte lähivõtte kiirvälgusüsteemi, mis on suurepärased valguse lisamiseks makrofotode jäädvustamisel. R1 juhtmeta lähivõtete kiirvälgusüsteem on seadistatud i-TTL-iga kaameratele, millel on integreeritud Commanderi funktsioon. R1C1 juhtmeta lähivõtete kiirvälgusüsteem on seadistatud i-TTL-iga kaameratele, millel integreeritud Commanderi funktsiooni pole.

Makrofotode tegemisel on sageli vaja statiivi kasutada. Kui pildistate objektile nii lähedal, väheneb välja sügavus sentimeetrite või meetrite asemel sageli millimeetriteni. Teravate piltide tagamiseks on vaja panna digitaalne üheobjektiiviline peegelkaamera stabiilsuse lisamiseks statiivile. Kui statiivi pole võimalik kasutada, siis proovige mõnda objektiivi Micro NIKKOR, millel on Nikoni stabiliseerimissüsteem VR (Vibration Reduction). Need objektiivid võimaldavad pildistamist kaamerat käes hoides kuni 4 punkti võrra aeglasemalt¹ kui muidu – see on ideaalne välja sügavuse suurendamiseks ja teravamate fotode või videote jäädvustamiseks. Videotest rääkides tasub meeles pidada, et saate kasutada objektiivi Micro NIKKOR ka filmimisel objektide jäädvustamiseks kuni elusuuruseni.

Ja kuigi objektiiv Micro NIKKOR võimaldab jäädvustada objekte kuni elusuuruseni (1 : 1), pole selle jaoks alati vaja objektiivi kasutada. Peale makrovõimaluste toimivad need objektiivid suurepäraselt ka oma parimal fookuskaugusel. Objektiivi AF-S DX Micro NIKKOR 85mm f/3.5G ED VR võib kasutada portreede või tegevuse pildistamisel. Objektiivi PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED võib kasutada arhitektuuri või maastike pildistamisel. Ja objektiiv Micro NIKKOR 105 mm f / 2,8 on suurepärane portreeobjektiiv FX-vormingus digitaalsetele üheobjektiivilistele peegelkaameratele.

Nikoni makro-objektiivide hulka kuuluvad mitmesugused AF- ja AF-S-objektiivid, DX-objektiivid (mis on mõeldud spetsiaalselt DX-vormingus pildianduriga kaamerate jaoks), käsitsi teravustamisega objektiivid ja PC-E- või perspektiivi juhtimisega objektiivid.

NIKONI OBJEKTIIVIDE MICRO-NIKKOR SARI

AF-S DX MICRO NIKKOR 40MM F/2.8G

Suurim reproduktsiooni suhtarv: 1 : 1 (elusuurus)

Väikseim teravustamiskaugus: 0,16 m

AF MICRO-NIKKOR 200MM F/4D IF-ED

Suurim reproduktsiooni suhtarv: 1 : 1 (elusuurus)

Väikseim teravustamiskaugus: 0,5 m

MICRO-NIKKOR 55MM F/2.8

Suurim reproduktsiooni suhtarv: 1 : 2 (pool elusuurusest)

Väikseim teravustamiskaugus: 0,25 m

AF MICRO-NIKKOR 60MM F/2.8D

Suurim reproduktsiooni suhtarv: 1 : 1 (elusuurus)

Väikseim teravustamiskaugus: 0,21 m

PC-E MICRO NIKKOR 45MM F/2.8D ED

Suurim reproduktsiooni suhtarv: 1 : 2 (pool elusuurusest)

Väikseim teravustamiskaugus: 0,25 m

PC-E MICRO NIKKOR 85MM F/2.8D

Suurim reproduktsiooni suhtarv: 1 : 2 (pool elusuurusest)

Väikseim teravustamiskaugus: 0,39 m

AF-S VR MICRO-NIKKOR 105MM F/2.8G IF-ED

Suurim reproduktsiooni suhtarv: 1 : 1 (elusuurus)

Väikseim teravustamiskaugus: 0,314 m

AF-S MICRO NIKKOR 60MM F/2.8G ED

Suurim reproduktsiooni suhtarv: 1 : 1 (elusuurus)

Väikseim teravustamiskaugus: 0,185 m

AF-S DX MICRO NIKKOR 85MM F/3.5G ED VR

Suurim reproduktsiooni suhtarv: 1 : 1 (elusuurus)

Väikseim teravustamiskaugus: 0,286 m

Rääkides COOLPIXIST ja digitaalsetest üheobjektiivilistest peegelkaameratest – makrorežiim

Palju „sihi ja pildista” digitaalkaamerad (nt Nikon COOLPIXI mudelid) ja mõned Nikoni digitaalsed üheobjektiivilised peegelkaamerad pakuvad makrorežiimi. Seda pildistamisrežiimi tähistab tavaliselt lille ikoon ja selle kasutamisel lastakse objektiivil tavalisest lähemale teravustada. Mõnel COOLPIXI kaameral on isegi selline makrorežiim, mis võimaldab pääseda objektist lausa 1 cm kaugusele. Kui makrorežiimi kasutada objektiiviga, millel saab ava muuta, määrab see ka laiema ava. See aitab tagada teravad pildid ja annab pehme häguse tausta efekti (bokeh), mida makropiltidel sageli näha võib.

¹ Põhineb CIPA standardil.