Nikon Imaging | Eesti | Europe

Sinine tund

PILTIDE JÄÄDVUSTAMINE SINISEL TUNNIL

„Sinine tund” (hispaania keeles „La hora azul” või prantsuse keeles „L'Heure Bleue”) on aeg vahetult enne päikesetõusu või kohe pärast päikese loojumist. Sinine tund on tuntud romantiliste konnotatsioonide ja vapustava vaatemängu poolest, mida see lisab dramaatilistele stseenidele filminduses ning fotograafias.

Nikon D7000, f/29, 30s, ISO 100, AF-S DX NIKKOR 18-200mm f/3,5-5,6G ED VR II

SININE TUND

Sel ajal on taevas valdavalt sügavat sinist tooni ja valgus on piisavalt pehme, et rõhutada maksimaalselt stseeni tumedaid alasid, ilma et oleks vaja kasutada lisavalgusallikat. See on tingitud Rayleigh’ hajumisest ehk valguse hajumisest osakestelt, mis on väiksemad kui nähtava valguse lainepikkus – selle protsessi tõttu on ka taevas sinine.

Kui päike jõuab kuus kraadi horisondist allapoole, ei valgusta see enam otse maad, vaid selle kohal olevat atmosfääri. Seda nimetatakse tsiviilhämarikuks. Sel ajal liigub punane valgus, mille lainepikkus on suurem kui sinisel valgusel, läbi atmosfääri kosmosesse, sinine valgus aga hajub ja valgub laiali.

Hommikul tekib sinine tund vahetult enne kuldset tundi tsiviilhämariku alguses, mis on umbes 30 minutit enne päikesetõusu. Õhtul tekib sinine tund tsiviilhämariku lõppedes, kohe pärast kuldset tundi, ja see algab umbes 10–15 minutit peale päikese loojumist.

POPULAARSEMAD OBJEKTID, MIDA PILDISTADA

Sinisel tunnil pildistamises on lihtne meistriks saada, kuna enamasti pole vaja muretseda järsu valguse või varjude pärast. Maastikud, linnavaated ja portreed toimivad sinisel tunnil suurepäraselt, kuna pehme lausvalgus võib luua võtetele ebamaise efekti.

SINISEL TUNNIL PILDISTAMISE JUHISED

Kui olete sinisel tunnil pildistamises algaja, siis siit leiate mõne nõuanded, mis aitavad teil algust teha.

• Kuna sinine tund oleneb teie geograafilisest asukohast, kontrollige kindlasti päikesetõusu ja -loojangu kohalikku aega.
• Plaanige ette ja minge aegsasti pildistamiskohta. Teil peab olema piisavalt aega varustuse valmis seadmiseks.
• Paigaldage kaamera statiivile ja tehke foto nii, et horisont oleks taustal.
• Foto teralisuse ja müra vähendamiseks seadke ISO võimalikult väikseks.
• Fotode korralikuks säritamiseks peate sinise tunni ajal kasutama pikemat säriaega. Pildistage katiku prioriteedi või käsitsirežiimis, kuna neis saate säriaega käsitsi valida.
• Terava pildi tegemiseks kasutage kaugjuhtimist või lülitage sisse kaamera taimer. Päästiku vajutamine võib mõnikord põhjustada kaamera tahtmatut rappumist, mis muudab pildi häguseks.
• Tehke paar proovivõtet ja kontrollige alati histogrammi, et veenduda, et piltidel poleks helendeid ega ebavajalikke varje.

Kui kasutate fotode tegemiseks digitaalset üheobjektiivilist peegelkaamerat, proovige mängida suure dünaamilise ulatusega (HDR). HDR-pilt sisaldab hulka eri särituse tasemega tehtud võtteid, mis sulatatakse järeltöötluses kokku. Mõnel Nikoni digitaalsel üheobjektiivilisel peegelkaameral on sisseehitatud HDR-režiim, milles jäädvustatakse stseenist mitmiksäritusega versioonid ja need sulatatakse kaameras kokku HDR-foto loomiseks.