Nikon Imaging | Eesti | Europe

12-01-2018

Nikoni saadik Joel Marklund talletamas Rootsi saamide elu

Rootsi põlisrahva esindamata kogukond tõstetakse esile võimsate portreeseeriate kaudu.

Amsterdam, Holland, 12. jaanuar 2018 – Nikoni Euroopa saadik Joel Marklund viis läbi talle südamelähedase ainulaadse projekti, milles kirjeldatakse Rootsi saamide kogukonda. Joel soovis oma D5 ja NIKKORI objektiividega minna kaugemale stereotüüpidest, mis on tema arvates seotud saami kogukonnaga ja näidata nende igapäevaelu intiimsete portreevõtete seeria kaudu.

Saami rahvad asuvad traditsiooniliselt territooriumil nimega Lapimaa, mis asub Norra, Rootsi, Soome ja Venemaa Koola poolsaare põhjaosas. Kuigi saamid on jaotatud nelja riigi ametlike piiridega, tegutsevad nad ühtse rühmana, mida ühendavad kultuurilised ja keelelised sidemed ning ühine identiteet. Joel tahtis anda edasi selle identiteedi tõelist olemust ja minna kaugemale pinnapealsetest ettekujutustest „mägedes elavate põhjapõdrakasvatajate” kohta.

„Parimad lood ei ole alati pärit kõige eksootilisematest või kaugematest kohtadest,” ütles Marklund.Soovisin otsusekindlalt kajastada midagi, millesse usun, mis mulle tõesti korda läheb. Saamide lugu on jutustanud vähesed ja kuna kasvasin üles Bodenis ehk osade nende kogukondade lähedal, tundsin nii kohustust kui ka alandlikkust seda rääkida.”

Nikon D5, AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G

Nikon D5, AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G

Selleks et dokumenteerida seda, milline on saamide elu tänapäeva Rootsis, külastas Joel kuue nädala jooksul kogukonda ja sulandus kaheteistkümne inimese ellu, alates lauljatest ja tantsijatest ning lõpetades trummivalmistajate ja õpilastega, et rääkida nende individuaalseid lugusid. Projekti käigus sidus ta D5 objektiividega AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G, AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G ning AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II.

Joeli pildid näitavad saami rahvast nii nende traditsioonilises keskkonnas, kus nad kannavad traditsioonilist riietust „gįkti”, kui ka igapäevases tööelus, mis on ülejäänud ühiskonnaga rohkem põimunud. See kultuuriline kontrastsus kulgeb läbi kogu seeria.

Näiteks avastas Joel pärast Marika Renhuvudi paaripäevast fotografeerimist, et Marika, kes abistas oma pere põhjapõtrade tapmisel, on Stockholmi Balletiakadeemia õpilane.

Maxida Märak, kes kasvas enne traditsioonilisse saami kogukonda naasmist üles Stockholmis, suundus tagasi linna, kus temast sai edukas laulja. Veel üks lugu jälgib õpilast Merethe Kuhmuneni, kelle eesmärk on Lapimaal LGBT-õigusi edendada.

Kõiki lugusid saate lugeda sellel veebisaidil.

Marklund ütles kokkuvõtvalt: „Ma pidin neid inimesi kujutama õigesti, seega oli õige varustus ülioluline. Objektiivid AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G ja AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II sobivad suurepäraselt reportaa˛ifotograafia jaoks, samas kui AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G oli fantastiline pildistamiseks vähese valguse tingimustes.

Olen sellest projektist palju õppinud – mitte ainult fotokunstniku, vaid ka rootslasena. Võimalus jäädvustada fotosid minu kodumaal ja kohtuda saami kogukonnaga on muutunud mu elu ja ma olen väga tänulik, et Nikon andis mulle võimaluse seda teha.”

Nikoni Euroopa saadikute programm

Nikoni Euroopa saadikute programm hõlmab andekaid ja mõjukaid visuaalkunstnikke, kes kasutavad valdkonna uusimaid tehnoloogiaid ning sotsiaalsete trendide teadlikkust praeguse ajajärgu kujutamiseks. Nikon andis Joelile võimaluse oma unistuste fotoprojekti realiseerimiseks tema ülemaailmse tuntuse põhjal spordifotograafi ja fotoajakirjanikuna.

Lisateavet Joeli projekti kohta leiate tema spetsiaalselt projektilehelt.

Komplekt

Projekti käigus kasutas Joel järgmisi seadmeid:

• AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G 
• AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G
• AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II    
• D5 

Joelist

Joel Marklund on tuntud fotograaf, kes on spetsialiseerunud spordi kujutamisele. Ta elab Stockholmis ja on praegu Rootsi parima spordifoto agentuuri Bildbyrån peafotograaf. Joel on töötanud enam kui 45 riigis ja kajastanud palju rahvusvahelisi sündmusi, sh viit olümpiamängu. Tema töid on avaldatud kogu maailmas ja ta on võitnud oma piltide eest palju auhindu. Nende hulgas on Picture of the Year International, NPPA Best of Photojournalism ja Rootsi Aasta Foto auhind.

Kõigi piltide autoriõigus © Joel Marklund.

Lisateavet Nikoni Euroopa saadikute programmi kohta leiate veebisaidilt www.europe-nikon.com